Tlapka v dlani

Projekt, který propojuje dva zdánlivě neslučitelné světy, byl spuštěn v roce 2000 v USA. Pro zúčastněné je příležitostí, jak najít cestu ze tmy, která je obklopuje. Ať už symbolicky, v důsledku ztráty svobody, či doslova, vlivem ztráty zraku.

Podstatou projektu je zapojení lidí ve výkonu trestu, kteří nejsou agresivní a vykazují velmi dobré chování, do programu výchovy budoucích vodicích psů pro nevidomé. V průběhu výchovy štěňat pod supervizí koordinátora jim předávají základní návyky, učí poslušnosti, pečují o jejich potřeby, a umožňují prožít blízký vztah s člověkem. Odsouzení tak vkládají energii a schopnosti do výchovy psího pomocníka, učí se vlastní zodpovědnosti, naplňují smysluplně čas a přeneseně tak splácí svůj “dluh” společnosti.

Brněnská Škola pro výcvik vodicích psů společně se spolkem Vodicí pes, z.s., Vězeňskou službou ČR a Probační a mediační službou zahájili projekt Tlapka v dlani v srpnu 2019 v tzv. „Otevřené věznici“ v Jiřicích na Nymbursku.

V pilotním ročníku byla do věznice předána dvě štěňata kříženců labradorského a zlatého retrievera – Goro a Shadow. Po dosažení jednoho roku věku se v květnu 2020 psi přesunuli zpět do brněnské školy a svěřeni do běžných pečovatelských rodin začali docházet k odbornému výcviku. Shadow se posléze kvůli zdravotním omezením do služby nedostal a žije v náhradní rodině. Se svým vychovatelem“ je v pravidelném kontaktu. Druhý ze psů, Goro úspěšně dokončil přípravu pro službu u nevidomého člověka a od května 2021 provází životem mladou paní v Ostravě.

 

Další  vychovávanou dvojicí štěňat byly dvě fenky,  německý ovčák Utah a flat coated retriever Cairo. I ony jsou nyní zpět v Brně a připravují se v odborném výcviku na svou budoucí službu u nevidomých lidí. Utah by měla pracovat pro aktivní nevidomou slečnu v Praze a Cairo pro mladou paní z ústecného kraje.

Zatím poslední dvojící, která své psí dětství prožívá v péči lidí v Jiřicích jsou fenečky kříženců goldendoodle, malá Ela a Peggy, narozené v prosinci 2020. Jsou zdravé, veselé a hravé, pečovatelé po všech „covidových omezeních“ už mohou se svěřenými fenkami opouštět věznici a představovat jim svět lidí jako skvělé místo k životu.

 

Zprávy z médií:

Slavnostní zahájení pilotního ročníku projektu –  předávání Gora a Shadowa:

Slavnostní zahájení 2. ročníku – předávání Utah a Cairo:

Další reportáže:

Fotogalerie ZDE.