Labradoodle

Labradoodles jsou kříženci labradorských retrieverů s královskými pudly. Poprvé byli kříženi v roce 1989 v australské škole pro výcvik vodicích psů Guide Dogs Victoria. Důvodem bylo získat psa s nelínající srstí, učenlivostí a společenskostí labradorského retrievera a zároveň psa vhodného pro alergiky.

Jsou přátelští, aktivní, hraví, hodí se do rodin s dětmi, snadno se ovládají. Dobře vycházejí s ostatními psy a jsou obvykle velmi inteligentní. Pokud je pán nedisciplinovaný, mohou se snažit jej ve svůj prospěch přelstít. Dokáží se naučit reagovat na povely jak zvukem, tak např. ve znakovém jazyce, případně jejich kombinací.

Labradoodles jsou využíváni jako pomocníci pro zdravotně postižené – vodicí, asistenční či terapeutičtí psi, stejně tak jsou oblíbenými domácími společníky.

Podoba a charakteristické chování u nich zatím není ustáleno. Srst může být tvrdá i hebká, kudrnatá, vlnitá či rovná. V době mezi stříháním, které se doporučuje 3-4x do roka, je nezbytné se o ni pravidelně starat a pečlivě ji pročesávat, aby se předcházelo plstnatění. Někteří psi línají, i když méně, než je obvyklé a také mají jemnější pach než například labradorští retrieveři.

Velikostí jsou srovnatelní s retrievery, v kohoutku mají obvykle mezi 52-60 cm a váží mezi 25–35 kg.

Labradoodle


V České republice je platný standart FCI (Federation Cynologie International). Labradoodle není dle FCI uznán standardním plemenem.