Královský pudl

Plemeno je známé již od 16. století, vzniklo křížením dlouhosrstých pasteveckých a loveckých tzv. „vodních psů“. Získalo velkou popularitu ve sportovních aktivitách, později se adaptovalo ve společenského psa.

Pudl velký, královský neboli robustní je výborný rodinný společník a patří k oblíbeným plemenům také jako pomocník pro zdravotně postižené.

Pudl je typický svou věrností, ochotou učit se a poslušností. Dobře si pamatuje a obvykle se lehce cvičí.

Svým inteligentním a harmonicky stavěným vzhledem zanechává dojem elegance a vznešenosti. Pohybuje se pružnou jakoby taneční chůzi.

Je pro něj charakteristická kadeřavá, kudrnatá nebo provázkovitá srst, která nelíná. Vyžaduje však pravidelnou péči vyčesáváním a je potřeba ji pravidelně stříhat.

Pudl má pevnou kostru a vyvinuté svaly, výška v kohoutku je mezi 45-60 cm. U nás ve škole jsme prozatím cvičili psy v barvě apricot, fauve (plavá červená), stříbrná a černá. Pudl se obvykle dožívá vysokého věku.

Královský pudl


V České republice je platný standart FCI (Federation Cynologie International). Pudl je dle FCI zařazen pod číslem 172 v IX. skupině mezi plemena společenská a toy.