Desatero pro kontakt s nevidomým, kterého vede vodicí pes
Při setkání s nevidomým člověkem, kterého vede vodicí pes, je ohleduplné dodržovat vhodné chování. Zde je zdůrazněno to nejdůležitější:
- Vodicího psa nevyrušujme při jeho práci. Nedožadujme se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujeme jeho soustředěnou práci.
- Bez vědomí majitele na vodicího psa nesahejme, nehlaďme jej, byť v dobrém úmyslu. Je slušností nejdříve oslovit člověka a zeptat se jej na souhlas.
- Vodicího psa k sobě nevolejme. Nutkání ke komunikaci zaměřme na jeho majitele.
- Psovi bez vědomí majitele nenabízejme jídlo či pamlsky. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho práci a dlouhý život.
- Chceme-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, vždy člověka nejdříve oslovme a zeptejme se, zda naši pomoc potřebuje. Neurážejme se, když ji odmítne, je třeba plně soustředěn na svou cestu.
- Pomáháme-li nevidomému, nemanipulujme se psem, komunikujme s člověkem a slovně doprovázejme, co děláme.
- Jdeme-li po ulici se svým vlastním psem, nedovolme mu vodicího psa při práci obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat.
- Míjíme-li nevidomého člověka s vodicím psem, mějme svého psa vždy na vodítku.
- Nastupujeme-li se svým psem do dopravního prostředku, dejme přednost člověku s vodicím psem.
- V dopravním prostředku umožněme umístění vodicího psa a uvolněme vhodné místo.
Respektujme, že nevidomý člověk s vodicím psem je oprávněn vstupovat do všech veřejných prostor, úřadů, škol, obchodů, zdravotnických ambulancí, kulturních a sportovních zařízení (kromě bazénů a saun) a dle Zákona 223/2013 Sb. § 23, odst. 4 též do restaurací.